Burina či liek?

Aktuality
farma Bottka

Trošku kontroverzný názov tohto článku v sebe ukrýva dva pohľady na (ne)žiadúce rastliny objavujúce sa v porastoch. Pre tých, ktorí sa venujú konvenčnému pestovaniu plodín, je všetko, čo je v poraste nežiadúce považované za burinu. Keď by sme sa však pozreli na tieto rastliny bližšie, odhalili by sme ich skryté schopnosti blížiace sa k liečivým účinkom. Práve tieto schopnosti začali v bylinkách podrobnejšie skúmať na farme Bottka. Prečo na podniku prešli z konvencie na špeciálnu a dokonca bio výrobu liečivých rastlín? Aj o tom sme sa rozprávali s Pavlom Bottkom z Kravian nad Dunajom.

Je vidieť, že hospodárstvo, na ktorom sa nachádzame má za sebou dlhoročnú históriu, no napriek tomu stále dôstojne slúži. Kde sa momentálne nachádzame?

Toto hospodárstvo patrilo našim prastarým rodičom. V medzivojnovom období bolo zoštátnené a do vlastných rúk sa nám ho podarilo získať až okolo roku 1992 ako prvým v Československu. Vtedy sa tu realizoval chov hovädzieho dobytka a v okolí bolo niekoľko desiatok ovocných stromov – od višní, cez hrušky, broskyne či marhule. Ako to už býva, živočíšna výroba na Slovensku nemala v poslednom období veľkú perspektívu nielen kvôli byrokracii, ktorá okolo živočíšnej výroby bola potrebná, ale aj kvôli tomu, že vďaka zmene klímy sme nedokázali zabezpečiť krmivo v rozumnej cene. Preto sme boli nútení celé 100 kusové stádo predať a z večera do rána nám zostali prázdne maštale. Tak nám zostala iba konvenčná rastlinná výroba.

SVOJE VÝROBKY PONÚKAJÚ POD ZNAČKOU HERBA DANUBIA


farma Bottka_Herba Danubia

Ako ste sa zo spomenutej konvencie dostali k súčasnej činnosti?

V dobe, kedy sme sa rozhodovali, čo ďalej, sme ešte mali živočíšnu výrobu, ktorá nás však ťahala ku dnu. Poľná výroba nebola takisto postačujúca na pokrytie všetkých potrieb, tak sme sa začali zamýšľať nad tým, ako využiť pôdu tak, aby sme dokázali vytvárať aj pridanú hodnotu. Predsa len, konvencia je taká. Zasejete, dopestujete, predáte a zisky sú minimálne. Tak sme sa šťastnou náhodou cez známych nakontaktovali na istého profesora v Srbsku, ktorý pre nemecký farmaceutický priemysel zháňal pestovateľov šípok. Tak sme do toho šli. Najskôr sme zakúpili sadenice na 10 hektárov, čo sa nám však na strojové zbieranie zdalo málo, a tak sme dokúpili sadenice na ďalších 40 ha. Ak sme to chceli predať za výhodnú cenu, potom to muselo byť v bio kvalite. Ďalší rok nám k 50 hektárom pribudlo ďalších 60 hektárov liečivých rastlín. Aktuálne teda máme 50 hektárov šípok a cca 60 hektárov liečivých bylín.

V ZNÁMYCH BURINÁCH OBJAVILI LIEČIVÉ RASTLINY, ÚPLNE ICH PREKVAPIL TURANEC

Prečo práve liečivé rastliny?

Ako sme začali pestovať šípky v bio kvalite, zamýšľali sme sa nad tým, čo k tomu pridať tak, aby sme zostali tematicky jednotní a zároveň, aby sme z vypestovaných plodín mali úžitok a dokázali na nich vytvoriť pridanú hodnotu. Začali sme si všímať, čo nám tu na hospodárstve rastie a zrazu sme zistili, že tá „burina“, proti ktorej sme celé tie roky poľnohospodárčenia bojovali a doslova si do nej utierali nohy, má liečivé účinky. Že sa jej dobre darí aj v neobrobenej pôde. Pozerali sme sa viac okolo seba a našli sme tu také liečivé byliny ako palina pravá, žihľava, nechtík, skorocel, ... K nim sme pridali ďalšie ako yzop, levanduľa, lavandín, rozmarín, šalvia, saturejka, oregano, ale aj tymian, kôpor, fenikel. Aktuálne máme zasiatych asi 20 druhov a z nich sa dajú robiť nielen čaje – čisté, alebo miešané určené na rôzne neduhy, ale robíme z nich aj hydroláty a éterické oleje, ktoré majú priaznivé účinky na zdravie človeka.

Vo veľkých množstvách nám tu rastie napríklad aj turanec kanadský. Je to rastlina, na ktorú sme vždy nadávali a rozprávali: „Keby tá burina bola aspoň na niečo užitočná.“ Zistili sme, že v Taliansku ju destilujú po levanduli a je veľmi vzácna. Kanaďania dokonca tvrdia, že iba u nich je pravý turanec. Tak sme si dali urobiť rozbor na percentuálny podiel liečivej látky a kým pravý kanadský turanec  má v sebe 56 % limonenu  čo je protizápalová zložka  ten náš ho má 70 %. Čiže je viac ako podobný „originálu“ z Kanady. Je to výborná liečivá bylinka pôsobiaca priaznivo na ľadviny, ľadvinové kamene a má silné protizápalové účinky. Potieraním dokáže vyliečiť natiahnuté šľachy a svaly.

farma Bottka
Turanec kanadský – sušenie

Koľko produktov vyrobených z dopestovaných rastlín dokážete ponúknuť?

Minulý rok sme začali destiláciou – výrobou esenciálnych olejov a hydrolátov. Vďaka nej sme vyrobili 10 druhov produktov. Aktuálne sme však vysiali ďalšie druhy, no neplánujeme všetky z nich destilovať. Niektoré z nich sú určené na sušenie do bylinných čajov. V zime nás oslovila známa firma Leros, ktorá produkuje sypané čaje a prejavila záujem o celú našu produkciu. Medzitým sa nám podarilo zohnať jednu použitú sušičku, ktorá nám bude nápomocná pri finalizácii. Tento rok sme si nabrali toho na seba veľmi veľa a už teraz môžem povedať, že bude skutočne ťažký. No ak to vyjde, budeme spokojní.

V akých výmerách pestujete jednotlivé bylinky? Podľa čoho rozhodujete, ktorej z nich venujete väčšiu výmeru?

Je to rôzne. Od 2 do 10 hektárov. Ale napríklad taký fenikel, ktorý vieme zozbierať kombajnom, pestujeme na 12 hektároch. Žihľavu, rebríček na 5 hektároch, medovku na hektári a tak rôzne. Ale, samozrejme, závisí to aj od toho, aké sú odberateľove preferencie. A zároveň, ako sa podarí. V tomto segmente je totiž veľmi ťažko odhadnúť potrebnú dávku osiva. Jednak sa nikde nedočítate, koľko osiva potrebujete na hektár a jednak sú niektoré osivá jemné ako púder a je naozaj ťažké s nimi manipulovať. Bezvetrie, plytká sejba, jednoducho mravenčia práca. Tú nám neuľahčujú ani tunajšie poveternostné podmienky, ktoré nám doprajú dážď skutočne len vtedy, keď už je celé Slovensko premočené. Preto sa chceme zamerať najmä na tie rastliny, ktoré sú tu doma, v prirodzenom prostredí a dokážu prežiť aj extrémnejšie podmienky. Iba tá rastlina totiž dokáže vyrásť v najlepšej kvalite, ktorá pozná tunajšie pôdne i poveternostné podmienky, má ich v génoch. Samozrejme, my sa budeme snažiť rastlinám maximálne pomáhať v tom, aby dorástli do požadovanej kvality. Už pri konvenčnom poľnohospodárstve sme uvažovali o zriadení závlahového systému, no prišlo nám nerentabilné polievať pšenicu, z ktorej by po zrátaní nákladov nebol žiaden výnos. Preto zriadime závlahové systémy pre rastliny, ktoré sú pre nás rentabilnejšie vo výnosoch – a to liečivé rastliny sú.

farma Bottka
Nechtík lekársky hojí pokožku, vnútorne sa používa na pečeň a žlčník

Na Slovensku ste zrejme jediní, ktorí sa zaoberajú pestovaním bylín v bio kvalite v takomto rozsahu. Je to tak?

Je ešte zopár pestovateľov, ale zrejme nemajú taký široký osevný postup. Našou výhodou je možno práve aj tá poloha, na ktorú sme doteraz stále iba nadávali. Z obchodného hľadiska je výborné, že pôsobíme na pohraničí, ovládame maďarčinu a tak nám nerobí problém vybaviť v Maďarsku to, čo sa na Slovensku nedá. Takmer všetky osivá pochádzajú z Maďarska. Druhá vec je, že šípky, na ktorých sme začali stavať náš biznis sú tu „doma“. Podľa rozborov na obsah vitamínu C ho obsahujú oveľa viac ako akékoľvek iné šípky z Poľska či Českej republiky. Preto je zo strany Nemeckého odberateľa dopyt po výhradne našich šípkach. Čo nás maximálne teší. No byť jediný na Slovensku prináša so sebou aj nevýhody – nemáme sa koho spýtať, informácie si musíme prácne zháňať, no sme spokojní. Pri tejto špeciálnej výrobe sa síce narobíme možno dvakrát toľko ako pri konvencii, ale aspoň môžeme používať fantáziu, vymýšľať nové veci, tvoriť a učiť sa. To je to, čo mi pri predošlej výrobe zrejme chýbalo najviac. A, samozrejme, keďže zadarmo iba vtáci spievajú, je to ekonomicky perspektívna výroba.

farma Bottka
Pamajorán obyčajný (oregano) je viac ako korenie, pôsobí proti zápalom aj kŕčom v bruchu

Kým ste sa teda dopracovali do tohto štádia, museli ste študovať, pýtať sa. Plánujete rozširovať vašu výrobu aj iným smerom?

My máme pestovanie rastlín v génoch. Môj otec bol agronóm, mali sme 3 veľké záhrady, 4 vinohrady, sto rodín včiel a od detstva sme spolu so sestrou, s ktorou spoločne  vedieme firmu, vyrastali vonku. Konvencia bola „hluchá“ robota – sedel som v traktore, sial som, diskoval, kosil, prežívali sme. Vo sfére byliniek sa našla aj moja sestra, ktorá ich miluje, rada študuje nové informácie o ich účinkoch a pekne sa v nich vyzná. Plány do budúcna sú také, že by sme radi zriadili náučnú bylinkovú záhradu, robili prednášky a uvažujeme aj nad bylinkovými kúpeľmi. Čo sa týka osevných postupov, tam zrejme rozširovať neplánujeme až na jednu plodinu, na ktorú sa ja osobne teším, a to je slnečnica.

farma Bottka
Levanduľa lekárska - upravuje trávenie a má upokojujúce účinky

TENTO ROK SME SKÚSILI SLNEČNICU SY GRACIA. OKREM OLEJA SI JEJ KVETY NÁJDU UPLATNENIE V ČAJOVEJ ZMESI

Slnečnica v bio kvalite?

Áno. Tým, že ešte z čias konvenčného pestovania máme dobrý vzťah s Romanom Pinke zo Syngenty, sa nám podarilo prísť na spoločnú reč ohľadom pestovania bio slnečnice. Syngenta má v ponuke špičkovú, vysokoolejnatú odrodu SY Gracia, ktorú máme zasiatu prvým rokom. Javí sa zatiaľ veľmi dobre a ak to vyjde, bude z jej kvetov čajová zmes a vďaka lisu, ktorým disponujeme začneme vyrábať olej. Ten plánujeme taktiež variovať maceráciou rôznych aromatických ale aj liečivých bylín. Bude tak môcť byť určený tak do kuchyne ako i na masážne účely. Tento rok skúšame Graciu na 24 hektároch a podľa výsledkov sa rozhodneme, ako ju vysejeme v budúcom roku.

Ako to je u vás s pracovnou silou? Bylinky sú totiž pre mňa čosi, o čo je potrebné sa starať citlivo a možno niekedy vyslovene ručnou prácou. Máte dostatok kapacít na to, aby ste starostlivosť o ne pokryli?

Aktuálne sme tu traja. Ja, moja sestra a švagor. Donedávna pomáhali aj rodičia, ale tí už majú vysoký vek, a tak už len dohliadajú na chod výroby. Niektoré práce si musíme dávať robiť službami, máme dobré vzťahy s okolitými farmármi, pomáhame si navzájom. Ako ste však povedali, niektoré práce si vyžadujú vyslovene ľudské ruky, a tak sme nedávno zamestnali a prichýlili 3 ženy z Ukrajiny, ktorým sme poskytli ubytovanie. Ešte pred vojnou sme sa však zamýšľali nad tým, že pracovnú silu začneme hľadať na Ukrajine, pretože na Slovensku je ťažké nájsť niekoho, kto bude pomáhať pri zbere, či sušení bylín. Musím však povedať, že to bol dobrý krok. Bol by som, samozrejme, rád, keby sa mohli vrátiť domov a boli tam v bezpečí, ale zatiaľ som spokojný. Sú to pracovité, slušné ženy.

farma Bottka
Sušenie nevädze, zvonka pomáha na rany, oči a vlasy

Ktorú z vami pestovaných bylín máte najradšej? Aký čaj, či produkt je váš obľúbený?

Sestra robieva levanduľový či yzopový sirup, ktoré sú vynikajúce. Yzop je výborný na kašeľ a práve preto ho intenzívne vyhľadávali ľudia v covidových alebo pocovidových stavoch. Pôsobí výborne na pľúca a priedušky. Užívame hydroláty z rozmarínu, levandule, šalvie. V zime fungujeme iba na našich čajoch a keď na človeka niečo „lezie“, má možnosť siahnuť po lieku z prírody. V zime sme napríklad destilovali borovicu. Poodpilovali sme spodné konáre tunajších borovíc, ručne potrhali ihličie a destilovali sme. Borovica má priaznivé účinky na starších ľudí, a tak sme ju „naordionovali“ našim rodičom. Ak sa človek raz pustí do destilácie, už by vydestiloval všetko (úsmev). Obzeráme sa okolo seba a tento rok si robíme zálusk na lipy a bazy, ktoré nám rastú v chotári.

farma Bottka
farma Bottka
Možno aj vy objavíte čaro ukryté v bylinných produktoch vyrobených s láskou k prírode

DO BUDÚCNA MÁME SNY A PLÁNY – NÁUČNÁ BYLINKOVÁ ZÁHRADA, BYLINKOVÉ KÚPELE, PREDNÁŠKY

Aké sú vaše ambície do budúcna z hľadiska pestovateľských postupov ale aj z hľadiska rozširovanie pôsobnosti vašich produktov?

Moja hlavná ambícia je robiť špeciálnu výrobu tak, aby sme ju dokázali maximálne mechanizovať. To je moja hlavná výzva. Je tam síce aj veľa ručnej práce, ale nedá sa to pokryť iba ľuďmi.

Čo sa týka našich produktov, vidíme potenciál nielen vo farmaceutickom priemysle, ale dokážu byť využité aj v kozmetike, v balneológií. Rozširujeme si obzory, chodíme so vzorkami našich olejov po rôznych veľtrhoch, do firiem, kde len uznanlivo prikyvujú a obdivujú kvalitu našich produktov. Toto je tá spätná väzba, ktorá nás teší. Tá, ktorá nám hovorí, že to, čo robíme, robíme dobre. Do budúcna teda nevylučujem napríklad vytvorenie vlastného kozmetického radu produktov .Naše výrobky predávame pod našou vlastnou značkou HERBA DANUBIA. Možností je veľa a my sa musíme snažiť produkovať špičkovú kvalitu. Obklopujeme sa ľuďmi, ktorí nám v tom pomáhajú – máme už vlastnú grafičku, ktorá nám navrhla etikety, webstránku. Máme externú marketérku. Taktiež človeka v kozmetickom priemysle, ktorý ponúka naše produkty ako riešenie na akné a kožné problémy. Dary prírody máme vo vlastných rukách, preto ich musíme ukázať ľuďom a najmä ukázať to, aké úžasné účinky má v sebe ukryté jedna malá rastlinka, ktorú sme donedávna nazývali burinou. 

Za rozhovor poďakovala
Marianna Cabalová, Progressletter

KAM ĎALEJ

Časopis SYNINFO 

Aktuality Syngenta

Bylinková farma - HERBA DANUBIA