Zunčavka jačmenná

Oscinella frit

bzunka jecna syngenta
Larva bzunky ječné
 

Zaradenie škodlivého činiteľa


Škodcovia obilnín

Popis škodcu, hostiteľské rastliny


Imágo: 2 mm dlhé, lesklo čierne s červenými očami, hnedasto žlté články chodidla. Larva: až 5 mm dlhá, štíhla, lesklo biela, apódna, acephalná, s párom mocných čiernych ústnych háčikov, na zadočku 2 malé stigmy (dýchacie otvory). Hostiteľskými rastlinami sú všetky druhy obilnín a kukurice rovnako ako početné druhy kultúrnych aj divokých tráv. Ozimné žito je počas svojej dlhej periódy kvitnutia dôležitou živnou rastlinou pre dospelých jedincov druhej generácie ako zdroj peľu.

Príznaky, možnosti zámeny


Larvy spôsobujú dva typické príznaky: vo včasne siatych oziminách a neskoro siatych jarinách žltnú a odumierajú centrálne listy a nechajú sa ľahko vytiahnuť. Na báze listu sú často viditeľné príznaky hnilôb a čiastočne taktiež larvy. Nakoniec rastliny bez odnoží hynú, už odnožené rastliny, predovšetkým ovos, vytvárajú zmnožené postranné výhonky, ktoré však zriedka tvoria steblá. Na viacradovom jačmeni a ovse, príležitostne aj na žite, vyžierajú larvy mliečne zrelé zrná. Jednotlivé časti klasov a metlín sú zožltnuté a zostávajú hluché. Symptóm žltnutia srdiečok môže byť spôsobený aj kvetárkou obilnou, zelenuškou žltopásou a drôtovcami; bieloklasosť môže byť dôsledkom chorôb piat stebiel – steblolamu, černenia piat stebiel a fuzarióz.

Biológia


Larva prezimuje v listových pošvách a kuklí sa na jar. Od konca apríla do začiatku júna sa môže počítať s letom 1. generácie, od konca júna do augusta s letom letnej generácie a od augusta do konca októbra s letom jesennej generácie. Larvy 1. a 3. generácie poškodzujú mladé rastliny, zatiaľ čo larvy druhej generácie a čiastočne aj 1. generácie poškodujú základy obiliek. Podľa priebehu teplôt trvá vývoj lariev 20–30 dní. Samička kladie v štádiu 1.–3. listu jednotlivo 25–35 vajíčok. Larva sa prehryza hlavným výhonkom smerom k jeho báze. Jedna larva poškodzuje pri trávach aj pri obilninách iba jednu odnož.

Hospodársky význam


Zunčavka jačmenná je významným škodcom obilia, kukurice aj kultúrnych tráv. Ako škodca vzchádzajúcich rastlín sa vyskytuje na jeseň a na jar na mladých porastoch obilia pri nedodržaní pravidiel výsevu. V porastoch ozimného aj jarného jačmeňa a ovsa môžu straty na výnose poškodením zrna činiť až 10%.

Indikácia ošetrenia


Chemické ochrana je ekonomická, ak sa pri šmýkaní v období kvitnutia ozimného jačmeňa zistí viac než 100 zunčaviek počas jedného lovu (50 mávnutí).