Verticíliové vädnutie
Verticillium
Príznaky, možnosti zámeny
Prvé príznaky napadnutia sa objavujú v máji. V spodnej tretine stonky sa tvoria dlhé oválne, sivé, hnedasté škvrny. Pletivo v mieste napadnutia môže byť ľahko vpadnuté. Napadnutie sa šíri nahor, prechádza na postranné vetvy. Pri systémovom napadnutí je výrazne spomalený rast rastlín. Listy žltnú a usychajú, niekedy len z polovice listovej čepele. Stonka zasychá a je hranatejšia, badateľné sú vystupujúce cievne zväzky, ktoré sú na reze tmavé. Silnejšie napadnuté rastliny predčasne dozrievajú. Korene postupne práchnivejú a tvoria sa na nich čierne mikroskleróciá. Zámena je možná s inými pôvodcami odumierania koreňov, najmä hubou Leptosphaeria maculans alebo Sclerotinia sclerotiorum. Typické pre verticíliové vädnutie je výrazne čierne sfarbenie koreňov.
Prežívanie, zdroj primárnej infekcie
Huba prežíva v pôde na rastlinných zvyškoch alebo ako mikroskleróciá, ktoré vydržia v pôde až päť rokov.
Dispozičné faktory
Ohrozené sú viac porasty rastúce na zle spracovaných, mikrobiálne málo aktívnych pôdach, ktoré sú nedostatočne zásobené živinami. Najväčšie škody vznikajú vo vlhkých rokoch na ťažších pôdach, kedy je pôda v júni trvale mokrá a korene trpia nedostatkom vzduchu. Napadnutie zrejme zvyšujú larvy kvetárok, ktoré povrchovo poškodzujú korene.
Hospodársky význam
Poškodenie sa vyskytuje nepravidelne, iba v niektorých rokoch a na niektorých pozemkoch. Škody však môžu byť mimoriadne významné a môžu znížiť výnos o mnoho desiatok percent.
Metódy ochrany
Ochranou je iba široký osevný postup a likvidácia pozberových zvyškov. Chemická ochrana fungicídmi nie je možná. V prípade opakovaných silných poškodení je nutné obmedziť pestovanie kapustovitých rastlín na pozemku.