Tapesia yalundae, Tapesia acuformis
Plodiny
- Jačmeň
- Pšenica
Príznaky, možnosti zámeny
Najskôr sú viditeľné oválne, svetlučko hnedé škvrny na pošvách listov. Tento príznak je možné zameniť (alebo môže byť súčasťou prejavu) s príznakmi nešpecifických nekróz. Častým, typickým príznakom sú následne praskliny pošiev listov v tvare kosoštvorca, obvykle s nekrotickým okrajom poškodených pletív, viditeľné už veľmi skoro na jar. Približne od mája sú badateľné v spodnej tretine stebla typické elipsovité svetlé škvrny s tmavým okrajom. Škvrny postupne obopínajú celé steblo. Pri dlhodobejšej vysokej vlhkosti je možné vnútri stebla nájsť jemné mycélium huby. Vďaka poškodeniu stebla dochádza k predčasnému zasychaniu - choroba je jednou z príčin bieloklasosti. Konečným príznakom je lámanie napadnutých stebiel. Typické pre toto ochorenie sú zdravé korene. Je ale nutné upozorniť na to, že v prirodzených podmienkach, t. j. na prevádzkových pozemkoch, sú obvykle rastliny napadnuté steblolamom druhotne napádané aj ďalšími patogénmi, ktoré spôsobujú nekrózy koreňov.
Prežívanie, zdroj primárnej infekcie
Patogén prežíva na pozemku na pozberových zvyškoch, primárnym zdrojom infekcie je pozemok.
Dispozičné faktory
Riziko napadnutia rastlín podporuje chladné, zrážkovo normálne a nadnormálne počasie na jeseň a v jarných mesiacoch, nie príliš mrazivá zima. Riziko napadnutia rastlín výrazne zvyšuje časté striedanie obilnín na pozemku, nedostatok organickej hmoty v pôde (pomalý rozklad pozberových zvyškov). Väčší význam má ochorenie pri ozimných obilninách, ale nie je vylúčené ani pri jarných.
Hospodársky význam
Steblolam je najrozšírenejšie ochorenie zo skupiny choroby piat stebiel. Pri niektorých porastoch môže spôsobiť výnosové straty 20, niekedy až 30 %.
Metódy ochrany
Ochranné opatrenia sú k dispozícii predovšetkým nepriamo, preventívne: dostatok organickej hmoty v pôde, nezaradzovať obilninu po obilnine, kvalitné založenie porastu (termín, výsevné lôžko, hĺbka výsevu). Šírenie v poraste a zmiernenie príznakov je možné dosiahnuť aj skorým jarným ošetrením fungicídmi.