Siatica výkričníková

Agrotis exclamationis 


Zaradenie škodlivého činiteľa


Nešpecializovaní škodcovia

Popis škodcu, hostiteľské rastliny


Imágo: krídla sú svetlohnedo (samčeky) až hnedosivo (samičky) sfarbené, rozpätie krídel je asi 3,4–4 cm, zreteľné tmavohnedé škvrny. Húsenica: 4–5 cm dlhá, zemito sivá až hnedavá, tmavo lemovaná svetlá čiara na chrbte, nevýrazné línie na bokoch, zreteľné, čierne bradavky. Húsenice siatice výkričníkovej je možné nájsť prednostne na všetkých možných divokých rastlinách a pod trávami. Z kultúrnych rastlín sú napádané napríklad všetky druhy zeleniny, zemiaky, mangold, kŕmna a červená repa, mrkva, slnečnica, repka, tabak a cukrová repa.

Príznaky, možnosti zámeny


Húsenice siatice výkričníkovej spôsobujú rovnaké poškodenia ako húsenice siatice oziminovej.

Biológia


Motýľ sa v strednej Európe vyskytuje od konca mája až do augusta. V teplých rokoch boli pozorované taktiež dve generácie (apríl až júl a august až september). Samičky kladú 600–800 špinavo bielych vajíčok na spodnú stranu listov hostiteľa. Po 8–14 dňoch sa liahnu húsenice. Pri významnejšom ochladení na jeseň sa húsenice sťahujú hlboko do pôdy (až 50 cm), aby tam prezimovali. Kuklenie prebieha na jar nasledujúceho roku, na prelome apríla a mája, za teplého predjaria aj skôr. Faktory podporujúce napadnutie sú predovšetkým sucho a teplo v máji a júni, príp. aj v júli.

Hospodársky význam


Siatica výkričníková je v palearktickej oblasti značne rozšírená. V Európe ju môžeme nájsť až k 65° severnej šírky. Poškodenia sú hlásené predovšetkým z Ruska, Nemecka, Turecka, Grécka, Francúzska, Anglicka, Poľska a Dánska.