Botryotinia fuckeliana
Príznaky, možnosti zámeny
Napadá všetky časti rastliny počas celého obdobia vegetácie. Semenáčiky a mladé rastliny (až do fázy 6 listov) odumierajú väčšinou mäkkou hnilobou listov aj stoniek. Pri napadnutí vegetačného vrcholu alebo púčika dochádza k ich vyhnitiu a zaschnutiu. Na poškodenej rastline sa tvorí bočné kvetenstvo. Napadnutie bylí v neskoršej vývojovej fáze nezničí za suchého počasia rastlinu celú, ale spôsobí zaschnutie častí vodivých zväzkov. Najväčšie škody teda pôsobí núdzovým dozrievaním (suchá a mokrá hniloba stoniek), lámaním stoniek a hnilobou úborov. Napadnutie sa prejavuje mokvavou sivozelenou škvrnou, ktorá hnedne alebo tmavne. Za vlhkého počasia narastá na napadnutých miestach povlak typického sivého mycélia. Aj pri plesni sivej sa v pokročilom štádiu tvoria mikroskleróciá alebo menej často aj makroskleróciá. Tie sa pevne prichycujú na nažkách z napadnutých úborov aj na zvyškoch napadnutej slamy. Napadnuté úbory v závislosti od podmienok buď odhnívajú, alebo práchnivejú a opadávajú. Pleseň sivá sa môže zameniť s Leptosphaeria lindquistii najmä na báze stoniek alebo pri napadnutí drene stonky alebo úboru so sklerotíniovou hnilobou, ale dreň je na rozdiel od poškodenia oboma druhými hubami sfarbená do hneda.
Prežívanie, zdroj primárnej infekcie
Huba prežíva na infikovaných rastlinných zvyškoch aj na iných hostiteľoch. Nie je vylúčený ani prenos osivom, kde sa môžu ako prímes vyskytovať mikroskleróciá.
Dispozičné faktory
Výskyt podporuje predovšetkým vysoká vzdušná vlhkosť (95–98?%). Napadnutie je podstatne zvýšené prehnojením dusíkom, príliš hustým siatím a zaburinením porastov. Znečistenie rastlín škodcami - najmä voškami a plošticami, taktiež zvyšuje nebezpečenstvo rozšírenia infekcie.
Hospodársky význam
V súčasnosti menej významná choroba než v nedávnej minulosti, predovšetkým vplyvom suchého počasia v posledných rokoch v hlavných produkčných oblastiach slnečnice. Za vlhkého počasia v období dozrievania však dokáže úbor úplne zničiť v priebehu 8–10 dní. Núdzové dozrievanie zníži na napadnutej rastline množstvo oleja o 15–20?% a HTS o 20–25 %.
Metódy ochrany
Základom ochrany je odstránenie pozberových zvyškov a siatie moreného osiva. Odporúča sa aj výber odolnejších hybridov. Chemická ochrana sa vykonáva v dvoch fázach vývoja: 4.–6. list a plný kvet.